Poznaj historię lekarki, która w obawie o podjęcie złej decyzji postanowiła skorzystać ze wsparcia mentorki.
Sytuacja wyjściowa
Justyna na wczesnym etapie studiów wiedziała, jaką ścieżkę zawodową chce wybrać, ostatni rok studiów oraz staż przeznaczyła na przygotowanie się do rozpoczęcia specjalizacji, wzięła też udział w kilku projektach badawczych. Była zdeterminowana i pełna entuzjazmu, do momentu, kiedy co raz częściej słyszała od innych, że jej specjalizacja „nie nadaje się dla kobiet”. Na stażu, w POZ (w którym dorabiała), a także na konferencjach – informacja o jej wyborze była przyjmowana ze zdziwieniem, albo powątpiewaniem. Czarę przelała rozmowa z opiekunką koła naukowego, do którego Justyna należała w okresie studiów (koło zajmowało się inną tematyką niż ostatecznie Justyna wybrała). Obie spotkały się przy okazji wydarzenia na dawnej uczelni Justyny. W rozmowie opiekunka koła również wyraziła zaskoczenie z podjętej decyzji, zwróciła uwagę na naukowe osiągnięcia Justyny i zaproponowała jej przygotowanie doktoratu pod swoją opieką w ramach szkoły doktorskiej. Propozycja wydała się bardzo atrakcyjna, ale wymagała od Justyny intensywnych przygotowań, dlatego postanowiła omówić temat z kierownikiem specjalizacji. Nie wykazał on specjalnego entuzjazmu, przeciwnie – powiedział, że nie da się pogodzić doktoratu i specjalizacji. Gwoździem do trumny była rozmowa z mamą, która największy akcent postawiła na decyzje dotyczące życia rodzinnego – głównie planowania dzieci.
Podjęcie decyzji
Justyna nigdy wcześniej nie była tak zagubiona i niezdecydowana. Co raz bardziej obawiała się, że popełni błąd, którego będzie żałować do końca życia. Brakowało jej rozmowy z osobą, która nie będzie mówić jej, co powinna robić, tylko wysłucha wątpliwości Justyny i odniesie się do nich w sposób bezpieczny i przyjazny. Zawsze lubiła sama decydować o sobie, teraz nie chciała tego zmieniać, potrzebowała tylko wsparcia w swoim zagubieniu.
Pierwsze kroki skierowała do psychologa, z którym skupiła się nad lękiem przed dokonaniem złego wybory. Następnie zaproponowano jej spotkania mentorskie, na których rozmawiała o tym, co może ją czekać na poszczególnych ścieżkach rozwoju kariery. Justyna zdecydowała się na współpracę z kobietą.
Korzyści
Istotnym elementem współpracy z mentorką było przyjrzenie się jej wyborom zawodowym. Usłyszane historie Justyna odniosła do swojej sytuacji – dzięki temu, łatwiej było jej zrozumieć motywy swojego działania. Razem z mentorką omówiły możliwe konsekwencje wyborów Justyny, potencjalne zagrożenia i korzyści. W konsekwencji zaplanowały indywidualną mapę drogową, którą Justyna będzie mogła modyfikować w przyszłości (w odpowiedzi na zmianę sytuacji i nowe wyzwania). Na koniec Justyna poczuła się podobnie jak rok wcześniej, kiedy była przekonana, że właściwie zaplanowała swoją przyszłość.
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby regularnie otrzymywać wartościowe treści wspierające Twój rozwój zawodowy i osobisty.